Jak pisać bloga, żeby osiągnąć sukces?

Pisanie bloga staje się coraz bardziej dostępne dla wszystkich, a co za tym idzie – niesamowicie popularne. Niemal każdy ma w swoim życiu obszary, które mógłby chcieć opisać w swoim blogu i coraz więcej osób to robi. Blog zastępuje popularny kiedyś pamiętnik, ale jest zdecydowanie czymś więcej. Blogi tworzą artyści, znane osobistości, specjaliści z różnych dziedzin, matki, ale też zwykli ludzie, mający niezwykłe pasje. Jest to coraz łatwiejsze, bo jest mnóstwo narzędzi, które pomagają blogerom. Spójrzmy jak prowadzić bloga, żeby przebić się przez internetowy gąszcz.

Siła bogów.

Obecnie, gdy sieć przesycona jest informacjami reklamowymi, ludzie poszukują tego, co jest prawdziwe, autentyczne, pisane z pasją. Tutaj jest przewaga blogów nad innymi formami przekazu. Blog jest osobisty, pisany zawsze przez kogoś znanego z imienia i nazwiska. To jest prywatny punkt widzenia tej osoby. Blogi stały się swoistym „głosem internetu”, czyli kanałem, gdzie może pojawić się zdalnie alternatywne do środków masowego przekazu.

Krok po kroku do sukcesu.

Zaczynając przygodę z blogowaniem należy zacząć klasycznie. Usiąść nad kartką i przygotować sobie przemyślany plan. A potem starać się dopracować go jak najbardziej szczegółowo.

Ważne jest żeby, wykorzystując swój początkowy, przygotować sobie tematykę tekstów na bloga. Z doświadczenia wynika, że po jakimś czasie, gdy opiszemy najciekawsze z naszej perspektywy aspekty, energia do pisania nam się wyczerpuje. Łatwo się wtedy zniechęcić i zarzucić pisanie. W takich chwilach sięgamy po nasz plan i początkowe pomysły i ratujemy się inspiracjami. Warto też śledzić nowinki z naszej branży, zakresu zainteresowań, innych blogerów, kanały na YouTube. Jeżeli będziemy trzymać rękę na pulsie, tematy będą nam się rodziły same.

Warsztat pisarski.

Żeby pisać dobre, zajmujące, profesjonalnie wyglądające teksty, musisz ciągle doskonalić swój warsztat. Ale jak to zrobić, nie będąc profesjonalnym pisarzem? Przede wszystkim, dużo czytać. To najłatwiejsze co możesz zrobić, a dodatkowo przyjemne. Jednak nie chodzi tylko o książek beletrystycznych, w szczególności powinniśmy zapoznać się z poradnikami fachowców, czyli znanych pisarzy. Jest ich oczywiście mnóstwo, ale polecę kilka – „Pamiętnik rzemieślnika” Stephena Kinga, czy „Maszyna do pisania” naszej polskiej autorki, Krystyny Bondy. To da nam taką bazę, jak posługiwać się słowem, poprawnie budować narrację, opowiadać historie.

Na temat pisania blogów informacji najlepiej poszukać w Internecie. Jest mnóstwo poradników, szablonów, tutoriali, jak tworzyć blog tak, żeby był on interesujący dla Twoich odbiorców.

Kwestie techniczne.

Jeśli chodzi jednak o dotarcie do czytelników i zyskanie popularności, to powinieneś przemyśleć Twoją domenę. Nazwij swojego bloga w ciekawy sposób, tutaj nie musisz się ograniczać. Jednak domena powinna być krótka, łatwa do zapamiętania i nie zawierać polskich znaków.

Musisz również mieć hosting, czyli obsługę Twojej strony. Jeżeli znasz się trochę na tym, to możesz sam skonfigurować domenę i bloga. Jeśli nie, najlepiej wybrać usługę w pakiecie z konfiguracją i aplikacją do blogowania. Obecnie najpopularniejszą aplikacją do blogowania jest WordPress. Jest on bardzo prosty i darmowy, a jednocześnie daje bardzo duże możliwości.

Kolejną rzeczą są grafiki, które podnoszą atrakcyjność bloga i każdy powinien je stosować. Jeżeli nie masz funduszy, żeby zatrudnić grafika, nic straconego. Jak się pewnie domyślasz, jest już na to rozwiązanie. Istnieje kilka bardzo prostych programów, które potrafi obsłużyć każdy i można stworzyć w nich bardzo fajne grafiki. Jest to między innymi Canva.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *